Celkem hlasů: 14580
» Nehlasovat a zjistit víceČlánky
Seznam článků
Evropská unie a lidská práva
Od roku 2004 je Česká republika jedním ze členů mezinárodní spolupráce 27 evropských států usilujících o bližší ekonomickou, politickou a společenskou spolupráci. Především hospodářské výhody jsou patrné hned na první pohled a bývají nevíce diskutované jako základní pilíř, na kterém stojí veškerá mezistátní spolupráce. Krom již zmíněných dimenzí spolupráce, Evropská unie zaručuje všem občanům členských států jistotu, že jejich práva a svobody budou dodržovány. Na to, která to jsou, jak bývají zaručovány a na to, co se stane v případě jejich porušení, se podíváme v tomto článku.
Číst dále
Polské soudnictví: demokracie v ohrožení?
V posledních pěti letech dochází k obavám mezi právními experty a soudci ze Soudního dvora Evropské unie kvůli nezávislosti polských soudců (Janyška; 2020). V zemi je dlouhodobým problémem reforma justice, přesto se ale nedaří zavést efektivní úpravy, které by byly v souladu s právem Evropské unie. V tuto chvíli nejdiskutovanějším problémem je reforma z roku 2018. Polský parlament (dělí se na Sejm – dolní komoru parlamentu a Senát) v tomto roce odhlasoval nová pravidla pro jmenování soudců Nejvyššího soudu a hrozí, že noví nejvyšší justiční představitelé nebudou nezávislí a nestranní, ale budou ve své praxi zvýhodňovat záměry členů vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). To by v důsledku vedlo k dalšímu zesílení politického vlivu na justici, porušení demokratických principů a mohlo by to snížit důvěru obyvatel ve státní instituce (EurActiv; 2021).
Číst dále
Přehledně: Bělorusko a lidská práva
Bělorusko bývá řazeno mezi státy, kde panuje autoritářství. To ve zkratce znamená, že moc ve státě je soustředěna do rukou jedné osoby, či malé skupiny lidí, která se ztotožňuje s ideologií, o kterou se opírá při utváření politiky a ovlivňování obyvatelstva. Krom toho se snaží občany skrze tuto ideologii povzbudit k bezhlavé podpoře vládnoucí vrstvy (Hloušek a kol., 2004). V Běloruské republice po pádu Sovětského svazu přetrvaly elity, které se ztotožňovaly s bývalým režimem a na rozdíl od zbytku postsovětských republik nedošlo k postupnému přechodu v demokracii.
Číst dále
Terminologie základních práv - rozdíl mezi svobodou a právem
Abychom správně dokázali základní práva pochopit, je třeba si vymezit některá slova, která se v této souvislosti často objevují a používají. Možná si řeknete, že je to ztráta času, protože slova jako svoboda a právo jsou přece všem známá. Základní práva ale přicházejí s vlastními definicemi, které je potřeba mít na paměti při čtení lidskoprávních dokumentů a dalších textů.
Číst dáleGenerace lidských práv aneb která práva jsou vlastně ta základní?
Potřeba chránit lidská práva každého člověka tu byla odnepaměti. Vždyť první katalog lidských práv, Magna Charta Libertatum, vznikl již v roce 1215. Ta ve svých 63 článcích vymezovala vztah šlechty a krále a dávala základní práva anglickým občanům. O mnoho let později se právní historici a teoretici pokoušeli práva nějakým způsobem roztřídit do kategorií. Tak vznikly tzv. generace lidských práv.
Číst dáleEvropský soud pro lidská práva
Evropský soud pro lidská práva patří mezi nejlepší mechanismy ochrany lidských práv na světě. V tomto článku naleznete základní informace o jeho činnosti.
Číst dáleDohled nad spravedlností ve světě
Časopis WIRE se společně se Stephanie Barbour, šéfkou Centra pro mezinárodní spravedlnost Amnesty International v Haagu, vydal do zákulisí Mezinárodního trestního soudu.
Číst dále5 nejčastějších způsobů zastrašování novinářů
Od falešných obvinění k zastrašování, až dokonce po vraždu: časopis WIRE se pokusil nahlédnout do několika praktik, které jsou celosvětově používány k zastavení novinářů v odhalování nepohodlných pravd.
Číst dáleToto je studená válka
Členka skupiny Pussy Riot Jekatěrina (Katja) Samucevičová poskytla časopisu WIRE rozhovor o svém aktivismu, životě na svobodě a svých kolegyních z kapely, které jsou stále ve vězení
Číst dáleRok od protestu dívčí skupiny Pussy Riot se v Rusku zintenzivňují represe proti svobodě slova
Podle Amnesty International se rok od protestní akce dívčí punkové kapely Pussy Riot v hlavním moskevském pravoslavném chrámu stav svobody slova ještě zhoršil.
Číst dáleRuská veřejnost naléhá na propuštění skupiny Pussy Riot
Moskevský soud rozhodl, že tři členky ženské punkové skupiny Pussy Riot musí zůstat ve vazbě po dobu šesti měsíců za zpěv protestní písně v hlavním pravoslavném moskevském kostele. Rozhodnutí soudu bylo pro Amnesty International impulzem k opakovanému podání žádosti o jejich okamžité propuštění.
Číst dáleVždycky stáli při mně, byli přesvědčeni, že to, co dělám, je správné
Ludmila Alexejeva, ruská bojovnice za lidská práva se poprvé aktivně zapojila do hájení lidských práv v polovině 60. let minulého století. Stala se přední lidskoprávní aktivistkou a spoluzakladatelkou organizace moniturující dodržování lidských práv, Moskevské helsinské skupiny.
Číst dáleKdyž podporujeme ty, kteří naši pomoc potřebují, cosi na tomto světě měníme.
Rozhovor s novinářem z Somálska o tom, proč se rozhodl dokumentovat bezpráví, co ho drží v těžkých časech a jak obtížné je snažit se hájit lidská práva v těžce zkoušeném Somálsku..
Číst dáleJakmile lidé začnou znát svá základní práva, zjistí, že mohou ovlivňovat svůj vlastní rozvoj.
Rozhovor s Valdêniou A. Paulinou Lanfranchiovou o bezprostřední zkušenosti s tím, jak chudoba omezuje možnosti lidí a potlačuje jejich touhy. Dnes je Valdênia pracuje jako právnička a je zároveň zakladatelkou Sapopemba Center for Human Rights (Centra pro lidská práva v Sapopembě) v Sao Paulu...
Číst dáleMěli nás v plánu zabít
Rozhovor s právníkem Josephem Duniou Ruzenzim o situaci v Demokratcké republice Kongo, o radosti hájit lidská práva i o dni, kdy mu urgrentní akce Amnesty International zachránila život.
Číst dále