Souhlasíte s přijetím zákona o manželství homosexuálů?

Téma manželství homosexuálů znovu ožívá!

31. 10. 2018 se v Poslanecké sněmovně ČR bude hlasovat o návrhu na změnu zákona o registrovaném partnerství. Změna by měla spočívat v úplném zrušení institutu registrovaného partnerství, namísto něj by stejnopohlavní páry mohly vstupovat do stejného manželství jako heterosexuální páry.

Zpráva o připravované novele zákona vyvolala značné diskuze a emoce. Manželství je po staletí považováno za určitý symbol, což ostatně řekl ve svém slavném citátu již první československý prezident T. G. Masaryk: Rodina je základ státu! Rodina myšleno jako muž, žena a společní potomci. Proti zrovnoprávnění manželství se ozývá také církev. Mnozí považují manželství homosexuálů za zbytečné, právě i s ohledem na to, že tato manželství nevedou k tomu, co většinu heterosexuálních párů vede ke vstupu do manželství, tj. k narození a vychování společného potomka.

Registrované partnerství jako institut vzniklo v ČR 1. července 2006, kdy nabyl účinnosti zákon č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů. Tento zákon mimo jiné upravuje práva a povinnosti registrovaných partnerů, např. společné záležitosti partnerství (partneři jsou zavázáni řešit společně věci týkající se jejich soužití), zastupování (partneři se mohou zastupovat v běžných záležitostech, např. převzít dopis, půjčit knihu, zrušit rezervaci hotelu apod. a jednáním jednoho partnera jsou zavázání oba), informace o zdravotním stavu (lékaři mohou partnera informovat o povaze onemocnění a potřebných lékařských výkonech) apod. Možná Vás napadá: proč vlastně homosexuálové volají po změně a chtějí manželství, když registrované partnerství je vlastně to samé co manželství?

Odpověď na tuto otázku je poměrně snadná. Manželství oproti registrovanému partnerství přináší mnohem více práv, chcete-li výhod, jako je např. vznik společného jmění manželů nebo společný nájem bytu. Jako hlavní kámen úrazu se jeví ale vztah k dětem, a to i dětem „společným“. Dalším argumentem je bezesporu to, že homosexuálové nechtějí vyčnívat ze společnosti, naopak chtějí žít běžný život a nebýt „pouze“ partneři.

Více se o této problematice dozvíte např. zde: https://www.jsmefer.cz/.

Jaký na tuto problematiku máte názor Vy? Dejte nám vědět v anketě.

 

Komentáře:

Jayden Harrison 23.11.2020 20:45

Vsechny snatky by meli byt vyber muze nebo zeny a jestli mluvime o homosexualite, tak tak si myslim, ze by take mela byt povazovana za volny vyber paru, at jsou to gejove nebo lezby a nikdo by se nemel stydet za svuj nazor nebo kdo se dotycnymu cloveku libi.

Přidat komentář