Trest smrti

  • Do roku 2016 zakázalo trest smrti pro všechny delikty 104 států světa.
  • Trest smrti se v roce 2016 podařilo zcela zrušit v Beninu a Nauru, v Guinee byl zrušen pro zločiny, které nejsou považovány za nejzávažnější.
  • Přesto Amnesty International zaznamenalo v roce 2016 přes 1000 poprav po celém světě.
  • Mezi státy s největším počtem poprav patří Čína, Írán, Saudská Arábie, Pákistán, Egypt a USA.
  • USA zůstává jediným státem Severní a Jižní Ameriky, který uznává trest smrti a stále provádí popravy.
  • V Evropě je jediných státem užívajícím trest smrti Bělorusko.

 

 

Trest smrti, tedy státem nařízené usmrcení člověka jako trest za jeho zločin, je dodnes možné ukládat ve více než 55 zemích světa. To přesto, že za posledních 30 let se počet států, které zakázaly trest smrti, zdvojnásobil.

Tradiční debata s argumenty PRO a PROTI trestu smrti vedená u nás i v jiných státech se vede téměř výhradně pouze o těch nejzávažnějších násilných trestných činech (např. brutální vraždy, znásilnění).Ovšem i přesvědčení zastánci trestu smrti většinou nesouhlasí s popravami za nenásilné trestné činy – natož pak za politické či náboženské delikty.

Přesto v současné době mnoho popravujících států vykonává trest smrti na lidech, kteří se „provinili“ právě a jen svým politickým či občanským postojem, náboženským přesvědčením nebo prostou příslušností k nějaké menšině (např. homosexuálové).

A tak se v Číně popravuje mj. i za „narušování sociální stability“, za pašování drog nebo za hospodářské trestné činy. V Íránu za projevování sexuální orientace či politického smýšlení, v Súdánu mimo jiné za odpadlictví od víry, či za „nezákonný“ pohlavní styk. Ve Vietnamu hrozí též trest smrti za politickou aktivitu či za hospodářskou kriminalitu, Ve Spojených státech také např. za pašování drog či velezradu. Severní Korea popravuje i za „šíření škodlivých informací“, distribuci náboženských materiálů (např. Bible) nebo za špionáž.

Mezi způsoby popravy nacházíme oběšení (např. Japonsko, Severní Korea, Botswana, Írák), elektrické křeslo (USA), zastřelení (např. Malajsii, Libye, Sýrie, Jemen), smrtící injekce (Thasjko, USA, Čína) a také ukamenování (Irán) nebo stětí (Saúdská Arábie).


ZJISTĚTE VÍCE:


Podívejte se na video a příběh Haféze Ibrahima, kterému se podařilo trestu smrti uniknout: ZDE.

Projděte se prstem po virutální mapě světa bez ušmudlání monitoru a zjistěte v jakých státech stále platí trest smrti.

Přečtěte si článek o mladých lidech pod 18 let, kteří čekají na den své popravy.

Prozkoumejte naši galerii k tématu trestu smrti.