Trest smrti

  • Trest smrti hrozí v mnoha zemích lidem za pro nás absurdní „zločiny“ jako je politické přesvědčení, čarodějnictví, šíření informací, nebo za jejich sexuální orientaci...
  • Mezi způsoby popravy člověka se dodnes využívá oběšení, střelba do srdce, stětí hlavy, nebo ukamenování...

Trest smrti, tedy státem nařízené usmrcení člověka jako trest za jeho zločin, je dodnes možné ukládat ve více než 55 zemích světa. To přesto, že za posledních 30 let se počet států, které zakázaly trest smrti zdvojnásobil.

Tradiční debata s argumenty PRO a PROTI trestu smrti vedená u nás i v jiných státech se vede téměř výhradně pouze o těch nejzávažnějších násilných trestných činech (např. brutální vraždy, znásilnění)....


Ovšem i přesvědčení zastánci trestu smrti většinou nesouhlasí s popravami za nenásilné trestné činy – natož pak za politické či náboženské delikty.

Přesto v současné době mnoho popravujících států vykonává trest smrti na lidech, kteří se „provinili“ právě a jen svým politickým či občanským postojem, náboženským přesvědčením nebo prostou příslušností k nějaké menšině (např. homosexuálové).

A tak se v Číně popravuje mj. i za „narušování sociální stability“, za pašování drog nebo za hospodářské trestné činy. V Íránu za projevování sexuální orientace či politického smýšlení, v Súdánu mimo jiné za odpadlictví od víry, či za „nezákonný“ pohlavní styk. Ve Vietnamu hrozí též trest smrti za politickou aktivitu či za hospodářskou kriminalitu, Ve Spojených státech také např. za pašování drog či velezradu. Severní Korea popravuje i za „šíření škodlivých informací“, distribuci náboženských materiálů (např. Bible) nebo za špionáž.

Mezi způsoby popravy nacházíme oběšení (např. Japonsko, Severní Korea, Botswana, Írák), elektrické křeslo (USA), zastřelení (např. Malajsii, Libye, Sýrie, Jemen), smrtící injekce (Thasjko, USA, Čína) a také ukamenování (Irán) nebo stětí (Saúdská Arábie).


ZJISTĚTE VÍCE:


Podívejte se na video a příběh Haféze Ibrahima, kterému se podařilo trestu smrti uniknout: ZDE.

Projděte se prstem po virutální mapě světa bez ušmudlání monitoru a zjistěte v jakých státech stále platí trest smrti.

Přečtěte si článek o mladých lidech pod 18 let, kteří čekají na den své popravy.

Prozkoumejte naši galerii k tématu trestu smrti.