- Všichni jsou si rovni co do důstojnosti a práv
- Zákaz diskriminace
- Právo na život
- Zákaz otroctví (a nucených prací)
- Zákaz mučení (a nelidského zacházení)
- Právo na spravedlivý soudní proces
- Právo na ochranu (azyl) před pronásledováním
- Právo uzavřít sňatek a založit rodinu
- Svoboda projevu a přesvědčení
- Právo na práci, práva zaměstnanců
- Právo na vzdělání
Celkem hlasů: 14619
» Nehlasovat a zjistit více„Motýlci“ alias sestry Mirabalovi
Víte, že 25. listopadu je Mezinárodní den proti násilí na ženách? Již v 80. letech 20. století přišly s touto ideou charitativní organizace latinsko-amerických žen. V r. 1999 Valné shromáždění OSN vyzvalo vlády jednotlivých zemí, mezinárodní organizace a jednotlivé neziskové organizace, aby na tento den pořádaly akce zaměřené na zvýšení povědomí o tomto problému. Tento den nebyl vybrán náhodně. 25. listopadu 1960 totiž sestry Mirabalovi prohrály svůj boj proti diktátorskému režimu v dominikánské republice. Za svoje rebelství zaplatily životem.
Sestry Mirabalovi – Patria (uprostřed), Minerva (vlevo) a Maríe Teresa (vpravo) – se narodily v dominikánské republice na přelomu 19. a 20. století. Žily poklidným životem až do doby než byl po vojenském puči zvolen nový prezident, genrál Rafael Trujillo (přezdívaný El Jefo), který nesnesl žádnou opozici a kritiku. Nastolil jednu z nejkrvavějších diktatur 20. století. Všichni se před ním museli mít na pozoru, především pak Haiťané prchající do dominikánské republiky za lepším životem. To se ale příliš nelíbilo sestrám Mirabalovým.
Po r. 1949 ostře kritizovaly režim generála El Jefa a podporovaly odboj. Dokonce z tohoto důvodu založily opoziční skupinu nazvanou Politické uskupení 14. června – podle masakru proti diktátorskému režimu, který Partia viděla na vlastní oči. Tato skupina otevřeně informovala o podivných vraždách a dalších nelegálních a brutálních činech El Jefa. Ve skupině sestry prosluly jako "Las Mariposas" – Motýlci. El Jefo si ale tyhle věci líbit nenechal. Sestry mnohokrát skončily za mřížemi, mnohdy za úplné maličkosti, podobně jejich manželé, kteří byli také členy odboje. Motýlci to ale nevzdaly! Stále pokračovaly ve svých aktivitách. Do osudného 25. 11. 1960.
Sestry byly zrovna navštívit své muže ve věznici za městem, když je na cestě domů zastavili stoupenci El Jefa a sestry i s jejich řidičem brutálně umlátili k smrti. Aby zahladili stopy, všechny posadili zpět do automobilu a automobil nechali sjet ze srázu, aby vše vypadalo jako nehoda. To bylo vyvráceno po smrti generála, kdy se někteří vrahové ke svým činům přiznali. Smrt sester Mirabalových totiž rozpoutala vlnu nevole a větší protesty proti diktátorskému režimu. 6 měsíců na to byl generál El Jefo zastřelen při atentátu a tím skončila jeho více než 30letá krutovláda. Smrt sester se stala katalyzátorem velkých změn.
Zaujal Vás příběh Motýlků a chcete poznat další statečné ženy?
Klikněte sem a přečtete si o dalších Rebelkách v boji za lidská práva!
Zdroje: