Měl by být proveden vojenský zásah s cílem zastavit zabíjení civilistů v Sýrii?

V Sýrii již několik týdnů probíhají rozsáhlé a bezprecedentní demonstrace namířené proti současnému režimu prezidenta Bašára Asada. Lidé v ulicích požadují politické reformy a odchod prezidenta. Sýrie zatím reagovala brutálním potlačením protestů.


Při demonstracích, které nyní probíhající po celé Sýrii, bylo doposud zabito více jak 400 lidí a počty mrtvých dále narůstají. Velká část z nich byla zastřelena státními bezpečnostními silami střílejícími do davu demonstrantů. Časté je také zatýkání členů opozice. V současné době je velice náročné získat informace o dění v Sýrii, jelikož bylo zastaveno vydávání víz zahraničním novinářům a ti, kteří už v zemi působí,  jsou často zatýkáni.  Je také částečně blokováno internetové spojení na území Sýrie.

MEZINÁRODNÍ REAKCE

Rada OSN pro lidská práva odsoudila násilné potlačování demonstrací v Sýrii a požaduje jeho prošetření. Rada bezpečnosti OSN má větší pravomoci: může uvalit na Sýrii mezinárodní sankce, může zmocnit státy k vojenské akci a také má pravomoc předat vyšetřování brutálních zásahů proti účastníkům shromáždění Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu.

Členové Rady bezpečnosti jsou však mnohem více rozděleni než v případě Libye, kde Rada autorizovala vojenský zásah na ochranu civilistů. V případě Sýrie zatím nepřijala žádnou rezoluci a počínání ozbrojených složek proti demonstrantům ani neodsoudila. USA a Evropská unie zvažují sankce a chystají se zavést embargo na dovoz zbraní do tohoto blízkovýchodního státu.

 

Komentáře:

Martin 02.05.2011 16:32

Dobrý, ale co s tím jde udělat kromě ankety? Svět se teď zpamatovává z Libye, těžko půjde do dalšího dobrodružství...

Káťa 02.05.2011 17:33

Petice... :-) http://www.amnesty.org/en/appeals-for-action/help-stop-bloodshed-syria

lidskaprava.cz 04.05.2011 09:40

Petice v češtině proti násilí v Sýrii zde: http://www.amnesty.cz/events/event.php

nelidskaprava.cz 27.05.2011 20:16

Asi nemá smysl vás prosit, abyste o dění v Sýrii přestali lhát. Je smutné, že se organizace pro lidská práva připojuje na stranu západních medií a společně s nimi nehorázně lže celému světu.

opět lidskaprava.cz 28.05.2011 10:30

Díky za příspěvek, ještě lepší by ale bylo, kdybyste sem napsal ty alternativní zdroje informací o dění v Sýrii. Naši čtenáři by si je pak mohli srovnat z hlediska důvěryhodnosti a objektivity s těmi, které již mají, a udělat si sami názor.

nelidskaprava.cz 28.05.2011 13:44

Mám v Sýrii podstatnou část rodiny a spoustu známých rozptýlených po celém území. Nedávno jsem dostal zprostředkovanou informaci o zkreslování informací i z ČT, ale zdroj z pochopitelných důvodů nebudu jmenovat.

Filip Kalousek 28.05.2011 21:21

Zprývy rozhodně nejsou jen z médií... AMNESTY VIDEO: http://1url.cz/qtG3 HUMAN RIGHTS WATCH- http://1url.cz/TtGa GENERÁLNÍ TAJEMNÍK OSN- http://1url.cz/utGR

nelidskaprava.cz 30.05.2011 02:23

Výňatek z rozhovoru z 18. 4. (Homs): - things were bad in Homs yesterday :(:( - many people were killed ... - some assholes were shooting randomly lastnight - near our apartment !! - in our street - those assholes whom saying they want freedom !!!! ... - we are calling for the military to take over the situation - but the government cant ask for that now - because of the media war :(:( - then others will say that syria is not letting people ask for freedom!!! - they are not giving any information , they are making things up ----- [9. 5.] * but what about the deraa thing? i think that they have biggest problems, there well i think not :) one of my students is from deraa and he came to homes 2 days ago he told me that not all of deraa is having problem 2 or 3 villages of it only those are the colosed to the border and muslims villages in the chirstian part nothing is going on and the army is surrounding it so the muslems don't come from the south to hurt them ... my student told me that only electricity was off for few days but other things are okay

Přidat komentář