Jak vnímáte zákazy gay prides jako byl ten poslední v Moskvě?

Desítky osob byly v Moskvě zadrženy kvůli účasti na nepovoleném průvodu gay pride. Ruské úřady pořádání tohoto pochodu za práva gayů a leseb zakazují každoročně. Argumentují obavami z násilí.


28. května se konal již šestý pokus uskutečnit gay pride v Moskvě. Nedovolený průvod trval ale jen pár minut – jakmile účastníci roztáhli duhové vlajky a transparenty, byli napadeni stoupenci extrémní pravice. Podle moskevské policie bylo zadrženo 18 účastníků průvodu včetně několika cizinců a dále 14 odpůrců gay prides.

 

Nikolaj Alexejev, přední ruský gay aktivista, květnový pochod zároveň koncipoval jako vzpomínku na boj Sovětského svazu proti homofobnímu hitlerovskému Německu. Jedním ze zatčených byl i britský aktivista Peter Thatchell, který předtím k zákazu řekl, že „se starosta Moskvy spolčil s neonacisty“.

Nový moskevský starost Sobjanin tak nesplnil očekávání LGBT komunity (tedy komunity leseb, gayů, bisexuálů a „transgender osob“), že bude k organizaci průvodů tolerantnější. Jeho předchůdce Lužkov prohlásil, že pochody gayů považuje za „dílo satana“.


JE HROZBA NÁSILÍ SKUTEČNÁ?


Úřady zákaz pochodu odůvodnily rizikem násilných střetů a odkázaly na Evropskou úmluvu o lidských právech, která umožňuje omezit svobodu shromažďovací z důvodů veřejného pořádku a ochrany práv dalších osob.

Skutečností však je, že Evropský soud pro lidská práva loni v říjnu odsoudil Rusko k pokutě právě za jeho postoj vůči pochodům gayů a leseb (celý rozsudek ve věci Alexejev proti Rusku zde). Soud přitom konstatoval, že ruské obavy z možné vlny násilí vyvolané takovými pochody jsou nepodložené.

V některých případech ale pochody gayů a leseb skutečně končí násilně. Například minulý rok si střet účastníků gay pride v Srbsku s jejich odpůrci vyžádal na dvě stovky zraněných, a také Bratislava byla loni svědkem tvrdých bitek mezi policií a odpůrci slovenské pride, kteří na účastníky průvodu zaútočili. Některé další evropské země jako Lotyšsko nebo Polsko v minulosti pochod gayů a leseb také zakázaly, průvody se tehdy v Rize a ve Varšavě přesto (nedovoleně) uskutečnily.

 

Komentáře:

Filip K. 02.06.2011 15:11

V sobotu 4. 6. bude Dúhový Pride v centru Bratislavy.. . Videospot: http://www.youtube.com/watch?v=oZTIIoCsau8

Káťa 14.06.2011 16:02

A tuhletu sobotu zase v Budapešti:-) Taky původně zakázaný pride... http://www.pinknews.co.uk/2011/02/18/court-overturns-budapest-polices-ban-of-gay-pride-march/

Přidat komentář