Celkem hlasů: 14608
» Nehlasovat a zjistit víceRozhovor s Pavlou Gomba
Na závěr bych ráda mladým lidem pověděla příběh, který ukazuje, že na každém záleží.
Pavla Gomba: Je důležité i jakou roli hraje člověk v životech těch druhých. Ze Středoafrické republiky mám krásný zážitek. Měli jsme tam řidiče UNICEF, který byl strašně nadšený a pracoval asi půl roku a kamkoliv jsme přijeli, tak se snažil pomáhat a byl velmi aktivní. Mluvila jsem tam s ním a on mi říkal, že jako dítě byl v stejné situaci jako ti, kterým teď pomáháme, protože museli s rodiči kvůli nějakému konfliktu jít týden pěšky do uprchlického tábora. Pamatoval si z toho jen, že pili vodu z kaluže, a že když tam konečně dorazili, tak měl nohy tak opuchlé z toho, jak šli dnem a nocí, že měly od stehen až dolů jednu velikost. V uprchlickém táboře viděl francouzského vojáka, který v náručí nesl kluka stejného věku, jako byl on. To na něj velice zapůsobilo a v tu chvíli chtěl být jako ten voják a pomáhat. To se mu po třiceti letech splnilo. Ten voják si určitě ani nevšiml, že na něj kouká jedno z tisíců dětí, které tam tehdy byly, ale pro toho kluka to byl určující zážitek na celý život. Vlastně vůbec netušíme, jakou roli hrajeme v životech jiných lidí, záleží na každém.
Zeptej se...
- Čím se UNICEF zabývá a jaké jsou jeho cíle?
- Jak je organizována humanitární pomoc poskytovaná UNICEF v rozvojových zemích?
- Jaká je situace v přístupu dětí ke vzdělání na nejnižším stupni?
- Jak běžné je v rozvojových zemích využívání dětské práce?
- Můžete nám popsat, jak se dítě může stát dětským vojákem?
- Jedním z hlavních témat UNICEF je zdraví dětí a jejich výživa, UNICEF proočkuje až 40% dětí, což je obrovské číslo. Jaké jsou hlavní překážky, které musí UNICEF překonat, aby se dostal ke všem dětem?
- Co se týče sexuálního zneužívání dětí či obchodu s dětmi, tento problém se zdaleka netýká pouze rozvojových zemí, ale je aktuální i v Evropě. Mohu se zeptat, za jaký konec se UNICEF snaží tuto problematiku uchopit?
- UNICEF zřizuje ve „vyspělejších “ zemích takzvané národní výbory. Vy jste ředitelkou jednoho z nich. Co je cílem takových výborů a jaké je zastoupení UNICEFu ve státech, kde nejsou výbory.
- Zabývá se UNICEF i těmito problémy ve střední Evropě a České republice?
- Jakým způsobem je možné se přihlásit jako dobrovolník UNICEF v České republice?
- Jaký je Váš názor na problematiku přímého osvojení dítěte, kdy někteří zprostředkovatelé dovážejí děti z méně rozvinutých zemí do zemí rozvinutých, kde jsou potom adoptovány?
- Jak jste se dostala k práci pro UNICEF?
- Jistě se na svých cestách setkáváte se spoustou zajímavých lidí. Jaký příběh Vás obzvlášť zaujal?
- Na závěr bych ráda mladým lidem pověděla příběh, který ukazuje, že na každém záleží.
- DĚTSKA PRÁCE
Chtěli by jste se zeptat na něco jiného? Napište nám.
Navrhněte otázku vyplněním formuláře.