Rozhovor s Pavlou Gomba

Zaměřuje se UNICEF na nějaké nové téma, nebo je nějaké, o které se jeho působnost brzy rozšíří?

Balíček léků pro HIV pozitivní ženy

 

Tento balíček léků je k dispozici těhotným ženám, které navštěvují kliniky prenatální péče. Mohou ho využít také ženy, u nichž se prokázala HIV pozitivita při jejich první návštěvě kliniky, nebo ty, které jsou HIV pozitivní a již požívají antiretrovirální léky. Je rovněž vhodný pro HIV negativní ženy, které berou vitamínové tablety. Cílem UNICEF je eliminovat přenos HIV z matky na dítě a zajistit, aby všechny děti, které se narodí, byly HIV negativní.

 

Jeden ze šesti celosvětově nakažených HIV žije v Jihoafrické republice. Většina dětí se HIV nakazí od svých matek v průběhu těhotenství, porodu či v průběhu kojení a bez dostatečné péče většina těchto dětí se nedožije dvou let věku. Téměř polovina z odhadovaného počtu tří milionů jihoafrických sirotků své rodiče ztratila kvůli HIV/AIDS.

Zaměřuje se UNICEF na nějaké nové téma, nebo je nějaké, o které se jeho působnost brzy rozšíří?

Pavla Gomba: Myslím, že i to, co děláme, je docela široké. V každé zemi se zaměřujeme na potřebnou oblast. Například vzdělávání dívek v Bhútánu, což je buddhistická a v podstatě rovnostářská země, vypadá jinak než vzdělávání dívek v Afghánistánu. V obou zemích je to problém, i když z jiných příčin. Proto se aktivity UNICEF vždy přizpůsobují místním podmínkám.

Zajímavé je ale to, jakým způsobem UNICEF své programy inovuje. Mohou to být i zdánlivé maličkosti, které mají v terénu velké důsledky. UNICEF celosvětově oslovil několik uměleckých a designerských škol, jejichž studenti měli navrhnout nové kanystry na vodu, které by se používaly hlavně v krizových situacích. Současné kanystry jsou totiž plastové a při jejich naložení do letadla se pak převáží z poloviny jen vzduch. Nové kanystry měly být skládací a jejich dno mělo umožňovat nošení na hlavě. Viděla několik naprosto úžasných návrhů.

Ve všech programech existují určité inovace. Stejně jako v prevenci přenosu HIV z matky na dítě. Od loňského roku existuje souprava pro matku a dítě, což je balíček léků pro HIV pozitivní ženy, které žijí například někde v horách a k doktorům se dostanou pouze jednou za dobu těhotenství a rodí doma. Obrovskou výhodou UNICEF je jeho rozsáhlá síť. Nápad na tento balíček vznikl v Lesothu a my se ho nyní snažíme distribuovat do všech zemí, kde je ho potřeba.


Zeptej se...Chtěli by jste se zeptat na něco jiného? Napište nám.

Navrhněte otázku vyplněním formuláře.