Celkem hlasů: 14619
» Nehlasovat a zjistit víceRozhovor s Pavlou Gomba
Národní výbory jsou integrální součástí struktury UNICEF. V současné době jich celosvětově existuje 36, každý z nich funguje jako lokální nezisková organizace.
Národní výbory získávají finanční prostředky ze soukromého sektoru, propagují práva dětí a snaží se o celosvětové zviditelnění problematiky dětí ohrožovaných chudobou, přírodními katastrofami, ozbrojenými konflikty, zneužíváním či vykořisťováním.
UNICEF je financován výhradně z dobrovolných příspěvků a finance získané prostřednictvím Národních výborů tvoří okolo jedné třetiny ročních příjmů UNICEF. Tyto prostředky přicházejí od nadnárodních korporací, občanské společnosti a od více než 6 milionů individuálních
UNICEF zřizuje ve „vyspělejších “ zemích takzvané národní výbory. Vy jste ředitelkou jednoho z nich. Co je cílem takových výborů a jaké je zastoupení UNICEFu ve státech, kde nejsou výbory.
Pavla Gomba: UNICEF není financován z rozpočtu OSN, ale pouze z dobrovolných příspěvků. To je důvod pro zřizování výborů ve vyspělých zemích. Tato struktura pomáhá získat prostředky na programy jinde. V současné době je asi 35 národních výborů a přibývají. UNICEF bude muset brzy řešit, zda zřizovat národní výbory v rychle se vyvíjejících zemích na střední úrovni, které ještě mají hodně vlastních problémů, ale mají také velkou vrstvu lidí, kteří jsou ochotni přispívat. Jedná se třeba o Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Malajsii či Thajsko. UNICEF zde také vybírá, a to beru jako pozitivní, protože to posiluje národní hrdost, ale i odpovědnost, když místní lidé přispívají na místní programy. V Rusku budeme v blízké době otevírat národní výbor. UNICEF zde brzy ukončí aktivní programy a už tam nebudeme investovat peníze právě proto, že si myslíme, že už má dostatek peněz.
Zeptej se...
- Máte možnost ovlivňovat, kam jdou prostředky vybrané v České republice?
- Jak si stojí česká pobočka UNICEF v porovnání s ostatními pobočkami ve střední Evropě?
- Mohla byste prosím zhodnotit působení České republiky na mezinárodním poli k zlepšení situace dětí v rozvojových zemích?
- UNICEF používá pro propagaci svých cílů tzv. vyslance dobré vůle. Jak jsou vybíráni?
- Spolupracuje UNICEF s českými neziskovými organizacemi?
Chtěli by jste se zeptat na něco jiného? Napište nám.
Navrhněte otázku vyplněním formuláře.