Tvoje akce

CHCETE SI ZKUSIT JAKÉ TO JE BÝT PRO NĚKOHO POTŘEBNÝ?

(Staň se dobrovolníkem v Programu 5P a pomoz dětem od 6 do 15 let, které to potřebují)

Pět P (Pomoc, Přátelství, Podpora, Péče a Prevence) je dobrovolnický program určený dětem a mládeži ve věku 6-15 let, které to mají jakýmkoli způsobem v životě složitější, než jejich vrstevníci. je založený na přátelském vztahu jednoho dítěte s jedním dospělým dobrovolníkem a na společném trávení volného času.

Bližší popis programu najdeš tady:

http://www.hest.cz/dobrovolnicke-programy/pet-pe/#.U0Z1S_l_vWk

Asociace 5P v celé ČR:

http://petp.cz/

POMÁHEJ V UNICEF

(Dělej, co Tě baví a přitom pomáhej dětem)

Přihlaš se k dobrovolnictví v UNICEFu, hlavní světové organizaci, která se zabývá ochranou a zlepšováním životních podmínek dětí a podporou jejich všestranného rozvoje. Vybrat si můžeš z mnoha rozličných aktivit, můžeš – pomoci s organizováním benefičních Koncertů, Výstav, Divadelních představení, Vánočních koled, Soutěží talentů, Sportovních her; uspořádat sbírku ve škole; pomáhat při přednáškách o dětských právech; ale i zajišťovat distribuci katalogů (v rámci rodiny, školy,...); či pomoci s administrativní prací nebo s překlady...

http://www.unicef.cz/jak-pomoci/dobrovolnictvi

POMOZ TÝRANÝM DĚTEM – STAČÍ SE DÍVAT KOLEM SEBE

(Dívej se kolem sebe a pomoz tomu, kdo to potřebuje)

Nenechávej si to, co vidíš ve svém okolí pro sebe, situace může být mnohdy horší, než se jeví zvečí.

Pokud je to možné, zeptej se dítěte, jestli ho nic netrápí, jeslti mu někdo neubližuje a jak mu můžeš pomoci.

Pokud to, co zjistíš, nasvědčuje týrání, dle zákona je nutné učinit oznámení na policii, jde to i anonymně. Můžeš informovat i některou nestátní organizaci (například Fond ohrožených dětí).

Pokud se dítě nechce vrátit domů, existují různá centra, kde může zůstat, než se problém vyřeší a soud rozhodne. Jedním takovým je například Klokánek, můžeš tam dítě s jeho souhlasem doprovodit, samo většinou neví, co si počít.

Když si nevíš rady, vždycky můžeš kontaktovat nějakou státní či nestátní instituci na ochranu dětí a tam budou vědět, co dál. Seznam poboček Fondu ohrožených dětí je dostupný na této adrese:

http://www.fod.cz/informace.htm


KAMPAŇ “STOP DĚTSKÉ PRÁCI” – JAK MŮŽU POMOCI JÁ?

Jednoduše se stačí zajímat o problémy rozvojových zemí, ptát se na ně, bavit se s kamarády a spolužáky. Víc můžeš udělat třeba tím, že se zapojíš jako dobrovolník nebo podepíšeš petici

Další možnost, kde a kdy můžeš pomoci, je každý den při nakupování – víš, odkud to, co kupuješ pochází? A kdo to vyráběl? Ne? Můžeš se zeptat v obchodě, nebo si najít na internetu informace o firmě, od které výrobek pochází – má firma výslovně v pravidlech, že dětskou práci nevyužívá?

Když tyhle informace o výrobku nenajdeš, můžeš při nakupování hledat ochrannou známku Fair Trade, která zaručuje nejen to, že výrobek nebyl vyroben dětmi, ale také, že jejich rodiče dostali za svou práci dostatěčně zaplaceno. Můžou tedy svoje děti uživit a zaplatit jim vzdělání.

 

Víc informací o Fair Trade najdeš na

http://www.fairtrade-asociace.cz/

O kampani Stop dětské práci se dozvíš víc na http://www.stopdetskepraci.cz/

Inspirace

AKCE: FILMOVÁ PŘEHLÍDKA ODVRÁCENÁ STRANA DĚTSTVÍ

(19. 11. Světový den prevence týrání a zneužívání a 20.11. výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte)

Světový den prevence týrání a zneužívání dětí si svět každoročně připomíná 19. listopadu. V ČR se slaví od roku 2001. Den poté, 20. listopadu, připadá na výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte. Obě data jsou provázena akcemi a odbornými konferencemi s cílem upozornit na tuto problematiku a hledat možné cesty prevence a ochrany týraných a zneužívaných dětí. Jednou z nich je například filmová přehlídka Dětského krizového centra „Odvrácená strana dětství“, které se každoročně koná v pražském kině Atlas.

 

Stránky pořadatele:

http://www.ditekrize.cz/


AKCE: „RED HAND DAY“

(Mezinárodní den: 12.února)

12. únor je dnem, kdy vešel v platnost Opční protokol k Úmluvě o právech dítěte o zapojování dětí do ozbrojených konfliktů. Na světě se toto výročí připomíná takzvaným „Red hand day“, jehož cílem je zvýšit povědomí o kritické situaci dětských vojáků, a to veřejnými protesty, demonstracemi a dalšími aktivitami. „Červená ruka“ je symbolem používaným na celém světě Koalicí na zastavení využívání dětských vojáků a dalšími nevládními organizacemi. Zkus i Ty vymyslet nějakou akci, využívající symbol červené ruky (jejího otisku, fotky, …), kterou můžeš ve škole či s kamarády této celosvětové kampani pomoci.

http://www.facebook.com/group.php?gid=7523422212


KNIHA: DOŠEL JSEM DALEKO, VZPOMÍNKY DĚTSKÉHO VOJÁKA (ISHMAEL BEAH)

(A Long Way Gone: Memoirs of a Boy Soldier, v ČR vydalo Nakladatelství Jota, 2007)

Některým z dětí, které bojují v řadě válečných konfliktů není ani deset let, přesto dokáží zručně zacházet s puškou i s nožem. Ishmael Beah býval jedním z nich. Přestože se problematikou dětských vojáků již zabývala řada novinářů i spisovatelů, tato knížka je vzácná příležitost spatřit život dětských vojáků očima někoho, kdo si tím peklem osobně prošel a kdo je přežil. Dnes jedenatřicetiletý Ismael Beah vyprávi tragický a téměř neuvěřitelný příběh svého života.

 

http://www.alongwaygone.com


FILM: Tsotsi (2005)

(Thug, Jižní Afrika/VB, režie: Gavin Hood, 94 min, ČSFD: 69%)

Podívej se na příběh černošského mladíka, jenž přežívá v koloběhu násilí ve slumech na předměstí Johannesburgu. Film se bezprostředně po uvedení do jihoafrických kin stal národním fenoménem. Drama tematizující AIDS, chudobu, kriminalitu a sociální nerovnost získalo Oscara za nejlepší zahraniční snímek.


FILM: Hlasy nevinnosti (2004)

(Innocent Voices, Mexiko/Portoriko/USA, Režie: Luis Mandoki, 120 min, ČSFD: 78%)

Film, který byl natočen podle výpovědi skutečného účastníka občanské války v Salvadoru. Jedenáctiletí chlapci v ní se strachem očekávali své příští narozeniny, protože ve dvanácti letech byli bez vyjímky nemilosrdně odváděni rovnou ze školy k výkonu "vojenské služby". Dětství skončilo a oni nemají na výběr - vojsko nebo partyzáni...

 

Máte vlastní tip? Napište nám: