Rozhovor s Pavlou Gomba

Jak jsou chráněny dodávky potravin, které mohou být ukradeny a zneužity třeba ozbrojenými jednotkami?

V každé zemi, ve které UNICEF působí se snaží efektivitu vložených prostředků a ochranu proti jejich zneužití zajišťovat tím, že zde má své zastoupení a sklady, ve kterých jsou uschovávány zdravotnické potřeby, léky a výživa, které jsou střeženy. Velikost zastoupení se odvíjí od velikosti země a programů, může se jednat o pár jednotlivců či dokonce o několik stovek lidí, což je příklad třeba Indie.

 

UNICEF se snaží maximálně využívat místních pracovníků, kteří znají jazyk a kulturu dané země. V každé zemi je také okolo 10% zahraničních pracovníků. Místní pracovníci by mohli být vystaveni riziku pronásledování či diskriminace, což UNICEF nechce dovolit.

 

V místech, kde je to možné, UNICEF využívá dobrovolníků. Například očkovací kampaně jsou založeny na práci tisíců vyškolených dobrovolníků,  kteří navštěvují dům od domu a proočkují děti i v té nejméně přístupné vesnici.

Jak jsou chráněny dodávky potravin, které mohou být ukradeny a zneužity třeba ozbrojenými jednotkami?

Pavla Gomba: Jak sklady humanitární pomoci, tak i dodávky jsou střeženy, obzvlášť v rizikových oblastech. Ostrahu se snažíme zajistit prostřednictvím místních lidí. Pohybujeme-li se v Somálsku, pak jsou sklady chráněny místními Somálci, a to buď armádou, nebo někým, kdo v té oblasti vládne a je v jeho zájmu, aby se k jeho lidem dodávky dostaly.


Zeptej se...



Chtěli by jste se zeptat na něco jiného? Napište nám.

Navrhněte otázku vyplněním formuláře.