Rozhovor s Furugh a NilopPracovní možnosti a žadatelé o azyl

Možnost pracovat je důležitou součástí procesu integrace azylanta do společnosti. Možnost najít si práci dovoluje žadatelům o azyl zlepšit jejich životní podmínky a získat nezávislost na nízkých příspěvcích státu. Žadatelé mají ze zákona právo bydlet mimo pobytová střediska, to jim je ale fakticky znemožněno, protože si nemohou legálně vydělávat.  V současné době si  žadatelé o azyl mohou začít pracovat až rok po podání žádosti. Toto opatření má zabránit podávání žádostí o azyl pouze za účelem získání práce, nikoliv kvůli některému z důvodů uvedených v Ženevské konvenci.

Jak jste reagovali, když jste se dozvěděli, že vám byl udělen azyl?

Nilop: Rodiče tomu nejprve nevěřili až pak, když si to ověřili, byli šťastní. Mamka chodila a každého úředníka se ptala, jestli je to pravda. Hlavně kvůli zkušenostem s lidmi, kteří říkali, že dostali azyl a nedostali..

Furugh: Ale také to znamenalo...

Nilop: ... že už nebudeme bydlet v uprchlickém táboře a budeme moci jít ven a táta bude moci pracovat a mamka nebude muset brečet, že musí být celou dobu doma. A budeme moct vést svůj vlastní život a nemuset stát ve frontě na jídlo.Zeptej se...Chtěli by jste se zeptat na něco jiného? Napište nám.

Navrhněte otázku vyplněním formuláře.