Rozhovor s Furugh a Nilop

Rodiče si Českou republiku vybrali záměrně?

STAV V ČR V ROCE 2010

Česká republika od svého vstupu do EU zaznamenává sestupný trend počtu žádostí o mezinárodní ochranu, což koresponduje s vývojem počtu žádostí ve většině ostatních členských zemí EU.

 

V průběhu roku 2010 evidovala Česká republika celkem 833 žádostí o udělení mezinárodní ochrany. Nejčastěji o mezinárodní ochranu žádali občané následujících zemí:  Ukrajina (115 žadatelů), Mongolsko (96 žadatelů) a Bělorusko (56 žadatelů).

Rodiče si Českou republiku vybrali záměrně?

Furugh: To ne, když jsme sem dorazili, vůbec jsme nevěděli, kde jsme. Ale rodičům to bylo jedno, hlavně že jsme byli daleko od Afghánistánu. Převaděči nám žádné podrobnosti o cestě neříkali, takže rodiče vůbec nevěděli, kam jedeme. Cesta z Afghánistánu do České republiky trvala asi tři měsíce. Nevěděli jsme, jestli je vše v pořádku, ale raději jsme se na nic neptali, protože by to bylo nebezpečné. Teprve když jsme dorazili do Čech, tak jsme se dozvěděli, kde vlastně jsme.

 

Nilop: Jediné, co naši rodiče žádali od převaděčů, bylo, abychom se dostali daleko od Afghánistánu a někam, kde je to bezpečné.


Zeptej se...Chtěli by jste se zeptat na něco jiného? Napište nám.

Navrhněte otázku vyplněním formuláře.