Celkem hlasů: 14524
» Nehlasovat a zjistit víceČlánky
Seznam článků
Trest smrti ukamenováním a kriminalizace homosexuality: to je současná Brunej
Sultán Hassanal Bolkiah, stojící v čele Brunejské absolutistické monarchie, představil v roce 2013 nový kontroverzní islámský trestní zákoník. V plném znění vstoupil v platnost v dubnu 2019 a vzbudil kritiku po celém světě. Zákoník obsahuje tresty jako smrt ukamenováním za cizoložství, pohlavní styk homosexuálů nebo amputaci končetin za krádež. Zavedení zákoníku znamená zlom v právním systému, protože některé zákony nově platí i pro ne-muslimy. Tyto tvrdé tresty jsou ovšem v rozporu se základními lidskými právy a se závazkem Bruneje dodržovat Všeobecnou deklaraci lidských práv na základě vstupu do OSN. Sultán tím utvrdil své konzervativní postavení k Islámu, svobodě náboženství a rovnoprávnosti homosexuálů.
Číst dáleDiskriminace Romů v českém vzdělávání
Tuzemským úřadům se stále nedaří dostatečně začleňovat romské děti do běžných základních škol. Na problém upozornil i bývalý ombudsman Pavel Varvařovský, podle kterého romské děti tvoří 32 % žáků základních praktických škol v Česku. Dle jeho názoru to ukazuje na přetrvávající systémový problém.
Evropský soud pro lidská práva v roce 2007 vydal rozhodnutí upozorňující na diskriminaci romských dětí v českých školách. Vycházel přitom z údajů, že více než 50 % všech žáků speciálních škol tvoří Romové.
Číst dáleLibye: Děsivé podmínky tlačí další uprchlíky do Středomoří
Uprchlíci a migranti čelí v Libyi mučení, znásilněním a únosům za výkupné ze strany překupníků a pašeráků. Utíkají před vykořisťováním, náboženským pronásledováním a dalším zneužíváním armádními skupinami či kriminálními gangy. Informovala o tom zpráva Amnesty International.
Číst dáleRozhovor s živou knížkou Leonardem Tecou
Leonard Teca, farář původem z Angoly, v krátkém rozhovoru popisuje, proč se rozhodl zapojit do projektu Živé knihovny, jak na něj reagují studenti během rozhovorů nebo co tento projekt přinesl jemu samotnému.
Číst dále15 romských rodin je kvůli rumunským autoritám bez domova a mnoho dalších je v nebezpečí
„Rumunské autority musí okamžitě zastavit všechna nucená vystěhovávání a zajistit všem rumunským rodinám, které byly nedávno vystěhovány, náhradní ubytování.“ Takto znělo prohlášení Amnesty International poté, co bylo na počátku srpna ve městě Baia Mare ponecháno bez střechy nad hlavou 15 rumunských rodin (nejméně 60 osob).
Číst dáleNehorázné snahy Ukrajiny o ignorování homofobní diskriminace
„Snahy Ukrajiny o to, přesvědčit Evropskou komisi o osvobození země od závazků k zavedení legislativních kroků proti homofobii, jsou nepřijatelným pokusem o popírání rovných práv v zemi,“ prohlásila organizace Amnesty International.
Číst dále