Rozhovor s Pavlou Gomba

Máte možnost ovlivňovat, kam jdou prostředky vybrané v České republice?

UNICEF s přispěním dárců z České republiky poslal na pomoc zemím afrického rohu 6 170 277 korun. Situace v zemích východní Afriky je kritická. UNICEF již od počátku krize zasahuje i v oblastech, kam jiné organizace nemají přístup.

Od propuknutí hladomoru byl UNICEF schopen zajistit léčbu 110 000 těžce podvyživených dětí, zrekonstruoval 204 zdrojů pitné vody, pouze v průběhu listopadu proočkoval 750 000 dětí proti záškrtu a další stovky tisíc dětí proti spalničkám, dětské obrně a tetanu. V malarických oblastech dodává orální rehydratační sůl, vitamín A a moskytiéry pro rodiny s dětmi.

Máte možnost ovlivňovat, kam jdou prostředky vybrané v České republice?

Pavla Gomba: Z vybraných financí jde 80 % do společného fondu, což se dělá proto, aby finance dostaly i do zemí, které právě nejsou populární. Kritérii pro rozdělení je dětská úmrtnost do 5 let věku a chudoba, měřená HDP na obyvatele. Myslím si, že pokud by bylo někde  zemětřesení, všechny vybrané peníze by šly tam, ale na takové země jako je Togo nebo Burkina Faso by se nedostalo. Není to tak, že ty peníze někam jdou a ztrácejí se, protože kritéria jsou jasně daná. Máme možnost určit, jak bude využito dalších dvacet procent. Většinou vybíráme menší země srovnatelné s Českou republikou. V menších státech se dá hodně dosáhnout i s menším objemem prostředků; to je důležité, protože následně musíme lidem ukázat, jak byly jejich peníze využity.


Zeptej se...Chtěli by jste se zeptat na něco jiného? Napište nám.

Navrhněte otázku vyplněním formuláře.