Rozhovor s Furugh a Nilop

Co přimělo vaši rodinu opustit Afghánistán?

TÁLIBÁN

Tálibán v Afghánistánu nabil politickou moc roku 1996, kdy pod svou kontrolu získal hlavní město Kábul. Legitimita této vlády však nikdy nebyla uznána OSN. Před invazí amerických vojsk roku 2001 kontroloval Taliban téměř 90% území Afghánistánu. V průběhu, v současné době již přes deset let trvajícího konfliktu, Tálibán projevil notnou dávku odolnosti. Podle zprávy International Crisis Group z června roku 2011 se moc Tálibánu rozšířila daleko za svá tradiční území na jihu země, na jihovýchod a do provincií na středovýchodě.

Co přimělo vaši rodinu opustit Afghánistán?

Nilop: Když přišli Tálibánci, náš otec nechtěl věřit, že se něco takového vůbec mohlo stát a velice proti tomu bojoval. Tajně učil dívky ze školy a podporoval ženy v práci, což bylo samozřejmě zakázané.

 

Furugh: Když Talibánci zjistili, co dělá, uvěznili ho. Byl propuštěn, ale kdyby přišli na to, že pokračoval, tak by ho s největší pravděpodobností zabili.

 

Nilop: Chtěli otce uvěznit na delší dobu, ale díky tomu, že měl kontakty a neměli proti němu důkazy, byl propuštěn na zkoušku. Neměli proti němu žádné důkazy, a tak ho propustili na zkoušku. To bylo hlavním důvodem, proč jsme odešli.


Zeptej se...Chtěli by jste se zeptat na něco jiného? Napište nám.

Navrhněte otázku vyplněním formuláře.