Trest smrti

Trest smrti, někdy označovaný jako trest nejvyšší nebo absolutní, je státem nařízené usmrcení (poprava) člověka odsouzeného za zločin, za který je možné tento trest uložit. Dodnes je možné jej ukládat v 54 zemích světa. Tradiční debaty s argumenty PRO a PROTI trestu smrti vedené u nás i v jiných státech se vede téměř výhradně pouze o těch nejzávažnějších násilných trestných činech (např. brutální vraždy, znásilnění).

Ovšem i zarytí zastánci trestu smrti většinou nesouhlasí s popravami za nenásilné trestné činy, natož pak za politické či náboženské delikty. Přesto v současné době mnoho popravujících států vykonává trest smrti na lidech, kteří se „provinili“ právě a jen svým politickým či občanským postojem, náboženským přesvědčením nebo prostou příslušností k nějaké menšině (např. homosexuálové).

Mezi způsoby popravy nacházíme oběšení (např. Japonsko, Severní Korea, Botswana, Írák), elektrické křeslo (USA), zastřelení(např. Libye, Sýrie, Jemen), smrtící injekce(Thasjko, USA, Čína) a také ukamenování (Irán) nebo stětí (Saúdská Arábie).

Světový den proti trestu smrti je 10. říjen.

http://www.gicj.org/positions-opinons/gicj-positions-and-opinions/1265-world-day-against-death-penalty-%E2%80%93-10-october-2017

Zdroj

ZJISTĚTE VÍCE:


Podívejte se na video a příběh Haféze Ibrahima, kterému se podařilo trestu smrti uniknout. 

Projděte se prstem po virutální mapě světa bez ušmudlání monitoru a zjistěte v jakých státech stále platí trest smrti. 

Přečtěte si článek o mladých lidech pod 18 let, kteří čekají na den své popravy.

Prozkoumejte naši galerii k tématu trestu smrti.