Celkem hlasů: 14619
» Nehlasovat a zjistit víceSedm způsobů, kterými Saudská Arábie umlčuje svobodu na internetu
Raif Badawi si odpykává desetiletý trest ve vězení v Saudské Arábii. Trest mu byl udělen za založení webových stránek. Časopis Wire mluvil s jiným místním blogerem (z důvodu ochrany jeho osoby musí zůstat v anonymitě) o různých strategiích, které úřední orgány používají k umlčení lidí na internetu.
1. Umlčují kohokoli, kdo projeví svůj vlastní názor
„Celkově je situace v Saudské Arábii velmi špatná, zejména z pohledu lidí s vlastním nezávislým názorem, kteří se nebojí jít proti davu. V nedávné době zde proběhlo vyšetřování, zatčení a krátkodobé uvěznění novinářů, atletů, básníků, blogerů, aktivistů a uživatelů Twitteru.“
2. Vše svádí na terorismus
„Úřední moc je nestabilní. Snaží se umlčet a potlačit disent různými způsoby, včetně užívání ostudného zákona o terorismu, který se stal mečem mávajícím lidem, kteří mají svůj vlastní názor, před obličejem. Soud může vynést rozsudek odnětí svobody na 10 a více let jako důsledek jediného ,tweetuʽ. Ateisté a lidé, kteří jsou v kontaktu s lidskoprávními organizacemi, jsou označováni a perzekuováni jako teroristé.“
3. Osobní útoky na blogery
„Byl jsem pronásledován mnoha způsoby. Úřady se obrátily na poskytovatele internetového serveru, kde byla umístěna moje webová stránka, a požádaly o zablokování a smazání celého jejího obsahu.
Také vyslaly příslušníky bezpečnostních složek s varováním, že musím přestat s tím, co dělám, v zájmu bezpečnosti mé i mojí rodiny. Později mi bylo psaní blogu oficiálně zakázáno a bylo mi vyhrožováno, že pokud nepřestanu, budu uvězněn. Podlehl jsem a přestal blogovat, abych ochránil svoji rodinu.“
4. Zákazy, falešná obvinění a vyhazovy z práce
„Existuje mnoho případů blogerů, jejichž činnost byla omezena, nebo přímo zakázána. Někteří z nich, z toho, co vím, jsou stále vyšetřováni kvůli blogům, které psali v roce 2008, i když už se jejich psaní nadále nevěnují. Saudští blogeři mohou být také vyhozeni z práce a je jim bráněno v získávání prostředků na živobytí. Mnoho z nich čelí nepodloženému obvinění z ,ateismuʽ nebo ,šílenstvíʽ. Restriktivní opatření se dotknou téměř každého aspektu života blogera.“
5. Rozsáhlé online sledování a cenzura
„Cenzura dosahuje nejvyšší možné míry, zejména po schválení zákona o terorismu. Jeden básník byl uvězněn na základě jediného ,tweetuʽ, který nepřímo a za použití symbolického jazyka kritizoval krále Abdullaha. Pro více než milion uživatelů internetu v Saudské Arábii to znamená, že úřady bedlivě sledují vše, co se objeví na webu. Díky zprávám v mezinárodním tisku také víme, že Saudská Arábie sleduje, nabourává se a následně monitoruje pohyby na účtech ,aktivistůʽ.“
6. Nasazení elektronické armády
„Úřední moc disponuje mocnou kyber-armádou, která vytváří falešný dojem o situaci v Saudské Arábii, aby oklamala lidi v zahraničí. Zakládají webové stránky, programy na Youtube a blogy zaměřené proti aktivistům, které zde vykreslují jako ateisty, bezvěrce a agenty, kteří odpírají poslušnost svému králi. A na druhé straně tato média vychvalují stát a jeho činnost. Osobně jsem byl obětí takové státem zinscenované kampaně, která poškodila moji reputaci.“
7. Tvrdé tresty
„Případ Raifa Badawiho detailně ukazuje brutalitu režimu, který stále vládne prostřednictvím středověkých trestů jako například bičování, obrovské pokuty a nepřiměřeně dlouhý pobyt ve vězení. Vláda Saudské Arábie potřebuje ukázat, že jí nepatří celý svět a že nemůže svými penězi umlčet volání po spravedlnosti.“
Zdroj: Přeloženo a redakčně upraveno z originálu článku publikovaného v časopisu AI Wire 11/12 2014
Komentáře:
Je to nesvobodná země, která ale jde značně dopředu a v budoucnosti bude mít potenciál jako Emiráty, tam to také takhle vypadalo, navíc Mohammed Bin Salman, korunní princ Saúdské Arábie má v plánu stavět město NEOM a jiné, čímž do země chce zavést turismus. Turismus uzpůsobí to, že se tyto nesmyslné formy nesvobody brzy utlumí. Tato země má potenciál kvůli Rudému moři. Zkrátka náboženství je pro ně nejdůležitější, ale jak jde o prachy, tak je až na druhém místě.
Přidat komentář