Daruj svobodu - Maraton psaní dopisů

17.11.2017

O co jde?

Maraton psaní dopisů je mezinárodní akce, každoročně organizovaná lidskoprávní organizací Amnesty International. Cílem je podpořit nespravedlivě vězněné, pronásledované nebo utlačované lidi. Účastníci akce každoročně napíší miliony dopisů vládám, které uvěznily své občany za vyjádření názoru, za odlišnost nebo politickou nepohodlnost. Nedávno se i díky nám podařilo osvobodit čínskou aktivistku bojující za práva žen Su Čchang-Lan, která byla po třech letech propuštěna z vazebního zařízení.

Dopisy se píší nejen vládám, ale také přímo vězňům svědomí. Dejte jim vědět, že pro ně ještě existuje naděje, že lidé z celého světa na ně myslí a aktivně usilují o jejich propuštění.

 

Má to smysl?

Amnesty International každý rok apeluje za propuštění několik stovek vězňů svědomí. Zlepšit jejich situaci nebo dosáhnout úplného osvobození se dlouhodobě daří ve 30-40 % případů!

 

Komu mohu pomoci?

Farid al-Atrash a Issa Amro se snaží klidnými demonstracemi upozornit na rozšiřující se izraelské osidlování území Palestiny. Na velkou část tohoto území zakázal Izrael vstup Palestincům. Issa chce přesvědčit mladé Palestince, aby hledali nenásilné způsoby, jak čelit izraelské okupaci a diskriminačním zákonům v Hebronu, městě na západním břehu Jordánu. Farid je právník, který upozorňuje na zneužívání moci palestinských, ale i izraelských elit. Za poukázání na nespravedlnost si od izraelské armády a osadníků vysloužili neustálé hrozby a fyzické útoky, nebo i absurdní obvinění.

POŽADUJEME okamžité stažení veškerých obvinění proti Farida a Issovi.

Shackelia je Jamajčanka, jejíhož bratra zavraždila policie v jeho vlastní restauraci. Protože nic nespáchal, Shackelia se u soudu domáhá řádného prošetření smrti svého bratra. Shromáždila desítky rodin, kterým policie také zabila blízké. Policie odpověděla rozsáhlými raziemi v jejich komunitě, které načasovala tak, aby se kryly s termíny soudních řízení. Shackelii a její rodině vyhrožovali.

POŽADUJEME, aby vláda Jamajky ochránila Shackelii a zajistila spravedlnost pro všechny, kdo se stali obětí policejního násilí.

Sakhina je občanka Bangladéše, jejíhož jediného syna Xulhaze ubili k smrti za vydávání časopisu pro sexuální menšiny. Vše nasvědčuje tomu, že útočníci patřili ke skupině Ansar al-Islám, což je extremistická skupina, která má na svědomí vlnu podobných útoků na bloggery podporující ateismus, feminismus, vědu a další sekulární témata. Od útoku v dubnu 2016 uběhlo více než rok a do dnešního dne nebyl z vraždy nikdo obviněn, přestože existují očitá svědectví a záběry z veřejných kamer.

POŽADUJEME, aby se Xulhazovi vrazi zodpovídali za své činy.

Mahadine z africké země Čad v několik videích na Facebooku ukázal, že zkorumpovaná vláda rozhazuje peníze a neřeší problémy obyčejných lidí. Jen pár dní poté ho zatkli na ulici, patrně se jednalo o pracovníky tajných služeb. Pak podle jeho slov následovala série bití a elektrošoky. Celé týdny strávil spoutaný. Jeho žena a děti nedostaly žádné informace o tom, kde Mahadina zadržují. Mahadine teď čelí několika obviněním včetně "ohrožování národní bezpečnosti" a hrozí mu doživotí.

POŽADUJEME Mahadinovo okamžité propuštění.

Ni Ju-lan je bývalá čínská právnička, která podporovala desítky lidí nucených opustit své domovy kvůli lukrativním stavebním projektům. Sama patří mezi tisícovku lidí, kterým zdemolovali dům v rámci příprav na olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Ni Ju-lan opakovaně zatkli a během vazby bili tak, že je teď na invalidním vozíku. Celá rodina byla pod policejním dohledem, vláda jim vyhrožovala a vystěhovala je z každého domova, který si našli. Ni Ju-lan přesto nepřemýšlela o tom, že by lidem přestala pomáhat v obraně jejich práv. Teď je řada na nás, abychom se postavili za ta její.

POŽADUJEME, aby bylo okamžitě zastaveno pronásledování Ni Ju-lan.

Clovis je otec dvou dětí a aktivista za životní prostředí na Madagaskaru. Dělá vše pro to, aby ochránil ohrožené, rubínově zabarvené stromy palisandru v madagaskarském pralese. Nelegální prodej dřeva tohoto vzácného stromu vynáší miliardy dolarů, proto se na Madagaskaru zformovala síť pašeráků a zkorumpovaných úředníků, kteří je kryjí. Ti mají Clovise v hledáčku už léta. V roce 2009 vypálili jeho dům. V červenci 2017 byl Clovis terčem křivého obvinění a následně podmínečně odsouzen na pět let. Může tak skončit kdykoli znovu ve vězení, když bude pokračovat v aktivismu.

POŽADUJEME okamžité zrušení Clovisova rozsudku.


Kdy se Maraton koná?

10. - 18. prosince 2017

 

Co mohu ještě udělat?

Uspořádej vlastní Maraton psaní dopisů - ve škole, rodinném kruhu nebo s přáteli, navštiv jeden z veřejných maratonů nebo podepiš dopis online. Loni v České republice uspořádalo kolem 200 lidí svou akci, kde se ručně napsalo přes 16 tisíc dopisů, které odešly do 11 zemí světa. Překonáme to letos? Všechny potřebné informace nalezneš na https://amnesty.cz/maraton/.

 

Scrollováním Facebookem nic nezměníš, ale jednoduchým posláním dopisu můžeš někomu darovat svobodu.