Celkem hlasů: 14608
» Nehlasovat a zjistit víceJaké kroky v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži považujete za vhodné?
Hlasujte v anketě
Celkem hlasů: 3346
V lednu tohoto roku se pozornost celé Evropy obrátila k Paříži, kde došlo k sérii ozbrojených útoků. Vše začalo dne 7. ledna 2015 útokem bratrů alžírského původu na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, který si v minulosti bral na paškál islám a jeho představitele. Připravili o život deset lidí a uprchli. Následoval několikadenní zátah příslušníků policie, četnictva a armády, na jehož konci bratry dopadli a zabili. K odpovědnosti za útoky se přihlásila odnož teroristické skupiny Al-Kaida. Samotní útočníci se narodili ve Francii, ale dostalo se jim jen nízkého vzdělání, neměli slušnou práci a žili na okraji společnosti. Následující den zastřelil jiný útočník na pařížském předměstí policistku a poté přepadl košer supermarket, kde několik lidí zabil a další držel jako rukojmí. Útočníky podle všech informací spojuje příslušnost k radikálnímu islámu, bratři byli v minulosti přímo zapojeni do činnosti islamistických teroristických skupin přímo na Blízkém východě.
Události z Paříže vyvolaly vlny protiislámských demonstrací, a to i v Praze, kde organizace Islám v ČR nechceme svolala k účasti stovky lidí. Jejich rétorika ztotožňovala terorismus s islámem, naopak skupina zastánců islámu označila za hlavní problém, který by se měl řešit, společenskou nenávist a netoleranci vůči odlišnosti. Nejvýraznější byly protesty v Německu, kde dlouhodobě působí protiislámská organizace Pegida.
Otázkou zůstává, jakou lekci si z těchto událostí můžeme vzít a zda se dá případným dalším útokům nějak zamezit. Mnozí vidí teroristické útoky zejména jako problém radikálního islámu, jehož řešením by bylo zamezení šíření islámu do Evropy. To by obnášelo přísné omezení muslimské imigrace do Evropy a budování Evropy jako jakési „pevnosti“. V případě muslimů, kteří jsou v evropských zemích již usazeni, by bylo nutné všemožnými prostředky předcházet jejich radikalizaci a zpřetrhat napojení na islamistické skupiny na Blízkém východě. Na problém se však lze dívat i jinak: nemá na současné situaci muslimů v Evropě, která přispívá k jejich radikalizaci, svůj podíl i většinová společnost? V takovém případě by řešením bylo přijetí opatření usnadňujících integraci muslimů do většinové společnosti, která by zabránila jejich potřebě se extrémním způsobem vymezovat vůči evropské společnosti a útočit na ni.
Komentáře:
Přidat komentář