Uprchlíci a migranti

  • 25,4 milionů – počet uprchlíků ve světě (= lidí, kteří uprchli ze své země před pronásledováním)

  • 44 400 lidí musí opustit své domovy každý den z důvodu konfliktu či pronásledování

  • Přes 50% uprchlíků jsou děti mladší 18ti let

  • Jen ze Sýrie uprchlo již 6,3 milionu lidí (dalších 6 milionů se muselo přemístit uvnitř země)

  • Nejvíce uprchlíků hostí Turecko (3,5 milionu), Pákistán (1,4 milionu), Uganda (1,4 milionu), Libanon (1 milion) a Írán (979 400)

  • 3 139 je počet mužů, žen a dětí, kteří při cestě do bezpečí utonuli či zmizeli ve Středomoří v roce 2017

Zdroj: UNHCR. Více informací na http://www.unhcr.org/figures-at-a-glance.html

Lidé přicházejí do Evropy z různých důvodů. Někteří prchají před válečnými konflikty, pronásledováním, porušováním lidských práv, někteří přicházejí z čiště ekonomických důvodů - za lepší prací, financemi a výhodami, které přináší evropské státy. Tito lidé mají ale něco společného. Opouští svoje domovské státy ze strachu, ať už o holý život nebo ze strachu z chudoby. Státy mají povinnost chránit a naplňovat lidská práva vůči všem osobám na svých územích – tedy bez ohledu na státní příslušnost těchto lidí (či důvodu jejich pobytu). Přesto právě migranti a uprchlíci mají většinou menší možnosti užívat všech svých lidských práv v zemích, kam dobrovolně či nedobrovolně odcházejí.

Jedním ze zásadních principů mezinárodního práva je zákaz navrátit uprchlíka (žadatele o azyl) zpět do země v případě, kdy mu tam hrozí vážné porušování lidských práv (jako je mučení či nezákonné popravy). Přesto jsou dokumentovány tisíce případů, kdy k tomu přesto dochází a tak například Egypt vyhošťuje stovky uprchlíků zpět do Eritrey, kde jim hrozí mučení či nelidské zacházení. Existuje mnoho mezinárodních organizací, které se snaží těmto lidem pomoci. Je ale vůbec rozdíl mezi urpchíkem a migrantem nebo jsou to synonima? Přečtě si článek, který vymezuje základní pojmy.

Zdroj

ZJISTĚTE VÍCE:

Podívejte se na nový film Gaela Garcíi Bernala o migrujících pracovnících v Mexiku procházejících z Latinské Ameriky do USA.

Objevte křižovatku zajímavým webových stránek světa upchlíků, migrantů ve světě i v České republice

Přečtěte si čtivý článek o situaci migrantů v různách zemích světa.
Klikněte sem a objevte možnosti jak pomoci žadatelům o azyl a dalším cizincům v České republice.