Eufrosina Cruz - bílá lilie z Mexika

Eufrosina Cruz se narodila ve vesnici Santa María Quiegolani v Oaxace, která leží v jihozápadní části Mexika. Jejím mateřským jazykem je Zapotec, jeden z 68 druhů španělštiny, který se v Mexiku užívá. Protože Eufrosina pochází z malé vesničky, čekal ji stejný osud jako ostatní dívky. Měla se velmi mladá vdát, porodit potomky, dělat tortilly a celý život zasvětit péči o svou rodinu. Jako domorodá žena neměla v Mexiku téměř žádná práva, dokonce se nesměla vzdělávat kromě základního vzdělání.

Když jí bylo pouhých 11 let, setkala se s mužem, který ji změnil život. Byl jím Joaquín, její učitel na základní škole. Eufrosina toužila po vzdělání a po svobodě. Její nadšení se ovšem nesetkalo u otce s velkým pochopením. Proto se rozhodla porušit všechna tradiční přesvědčení a utekla z domu. Živila se převážně prodejem žvýkaček a ovoce a rozhodla se jít za svým snem - naučit se plynule španělsky a změnit společnost - proto všechny její vydělané peníze putovaly na školné. Když úspěšně ukončila studium účetnictví, rozhodla se vrátit do rodné vesnice a stala se učitelkou domorodých dívek. Nesetkala se ovšem s velkým pochopením. Kandidovala dokonce na starostku své obce a ačkoliv byla úspěšná, volby byly kvůli přetrvávajícímu machismu (=nadměrné zdůrazňování mužské síly a tradičního rozdělení rolí ženy a muže ve společnosti) zrušeny.

Ani toto však Eufrosinu nezlomilo. Protože se kvůli svému domorodému původu často stávala terčem posměchu a diskriminace, rozhodla se zasvětit svůj život prosazování lidských práv a současně ochraně prostoru pro domorodé komunity, zachování jejich kultury a vyjádření vlastních názorů. Především chtěla zajistit rovné zacházení a příležitosti pro mladé domorodé vesničanky, kterou byla i ona, a to včetně přístupu ke vzdělání a práva volit. Pro tyto účely založila organizaci QUIEGO, která pořádá různé workshopy pro ženy. Jejím hlavním cílem je zvýšit povědomí o politických právech žen a pomoci jim pochopit, že některé tradice nejsou dobré a je potřeba je změnit. Symbolem organizace i samotné Eufrosiny se stala bílá lilie - představující krásu, houževnatost a přirozenost domorodých žen.

Toto však není všechno, Eufrosina dále dosáhla reformy článku 2, oddílu A, oddílu III politické ústavy Spojených států mexických, kde je díky ní zaručeno, že domorodé ženy a muži mají a mohou využívat své volební právo a v případě kandatury se o nich hlasovat bude za stejných podmínek jako o ostatních kandidátech. Stala se také členkou a první předsedkyní představenstva zákonodárného sboru Mexika, tj. Národního kongresu. Odtud prosadila další reformy, aby její vrstevníci mohli volit a být voleni. Celému světu tedy ukázala, že neexistuje nic, co by domorodým Mexičankám překazilo cestu na snem.

 

Zaujal Vás příběh o bílé lilii z Mexika? Mrkněte i na další články z našeho seriálu Rebelky v boji za lidská práva.

 

Hlavní inspirací pro tuto sérii je kniha: Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky

Další zdroje:

  • https://latinamericanpost.com/33945-eufrosina-cruz-the-indigenous-activist-that-fights-for-mexican-women-rights
  • http://www.ipsnews.net/2009/04/mexico-indigenous-woman-on-the-offensive/
  • https://www.frontlineclub.com/eufrosina_cruz_indigenous_womens_rights_vs_culture_in_mexico
 

Komentáře:

Zatím žádné komentáře...

Přidat komentář