Balkissa Chaibou – dívka, která řekla ne

Od dětství jako mnoho dívek snila o tom, že se stane doktorkou, bude chodit v bílém plášti a pomáhat lidem. Ve 12 letech ale přišel pro Balkissu Chaibou z Nigeru šok. Zjistila, že je zasnoubená s bratrancem z vedlejší Nigérie a chystá se svatba. Kdo z vás si dovede představit se v tomhle věku vdávat/ženit? Balkissa ale neměla na výběr, stejně jako mnoho dívek v Nigérii, kde je nejvyšší počet dětských manželství na celém světě (přes 25% dětí do 15 let a dokonce více než 70% do 18 let). Čekal ji tedy stejný osud jako mnoho dalších před ní, včetně její matky. Dokud se nerozhodla bojovat za svá práva a říct NE, i když to znamenalo, že se bude soudit s vlastní rodinou.

Dětská manželství jsou v tomto státu jedinou možností, jak uživit početnou rodinu. Nehledí se na city nebo touhy dívek. Podstatné je, aby sňatek byl ekonomicky výhodný, tedy, aby rodina nemusela živit tolik dětí. Pro rodinu Balkissy, která má další 4 sestry, bylo tedy nejvýhodnější provdat ji za zámožného bratrance. To by ale znemožnilo její studium, protože ženy v tomto státě nemají téměř žádná práva. Balkissa proto neváhala a oslovila ředitele školy, kterou v té době navštěvovala, s žádostí o pomoc. Celá věc se poté dostala k civilnímu soudu.

Tam stanula Balkissa, podporovaná nigerijskou neziskovou organizací (NCO), proti svému otci a strýci. Ti před soudem vše popřeli, jakmile však opustili soudní síň, strýc začal Balkisse vyhrožovat zabitím. Ta musela ve strachu utéct z domova a přespávat v uprchlickém centru pro ženy. Po nějaké době strýc pochopil, že ke sňatku nedojde a vrátil se zpátky do Nigérie. Balkissa se mohla bezpečně vrátit domů a dokonce i její rodiče pochopili, že tahle dívka se svého snu nikdy nevzdá.

Dnes je čtyřiadvacetiletá slečna studentkou lékařské fakulty. Mimo jiné vystoupila na summitu OSN s přednáškou na téma úmrtnosti novorozenců. Tento problém podle odborníků úzce souvisí se sňatky nezletilých. Snaží se o osvětu v oblasti dětských manželství a to nejen ve své rodné vlasti. Její příběh zaujal natolik, že se dostal do knihy pro děti o 100 výjimečných ženách. Objevila se také v dokumentární sérii BBC: Her Story: The Female Revolution.

Co o dětských manželstvích říká sama Balkissa? Podívejte se na následující video:

.

Jak se díváte na sňatky nezletilých Vy? Dejte nám vědět v komentářích!

Jestli Vás příběh Balkissy zaujal a chtěli byste se dozvědět o dalších hrdinkách, sledujte sérii Rebelky v boji za lidská práva.

 

Zdroje:

 

Komentáře:

Zatím žádné komentáře...

Přidat komentář